top of page
Az alapanyagok

Ahhoz, hogy könnyen és gyorsan elkészíthessük az ételeket, érdemes beszerezni néhány dolgot. Én csak fokozatosan ismerkedtem (és ismerkedem továbbra is) a hagyományos konyhától eltérő alapanyagokkal, ami tetszett, azt beépítettem, de nem egyik napról a másikra alakult át a spájzom. Az itt bemutatott élelmiszereket ösztönzésnek szánom, érdemes kipróbálni minél több újat, mert így tudjuk eldönteni, hogy nekünk mi tetszik. Mindig kreativitásra buzdítok a konyhában, eltérőek vagyunk, kísérletezzetek bátran.

A vegán ételek tökéletesek a tejcukorra, tojásra érzékenyek számára, más ételallergiánál, például a gluténérzékenységnél ennek megfelelően kell tovább alakítani a recepteket.

Gemüsekorb
Zöldségek és gyümölcsök

Szerencsére óriási a választékunk. Jó, ha előnyben részesítjük az idényzöldségeket, -gyümölcsöket, illetve azokat, amiknek nem kellett a fél világot keresztülutazniuk. A kettő összefügg, mert ami itt épp nem terem, azt messzebbről kell ideszállítani. Ilyenkor elképzelhető, hogy nem teljesen éretten szedték le például azt az epret, így az íze sem olyan, mint az itteninek, a hosszú szállítási út pedig szennyezi a környezetet. Ha tudunk, próbáljunk figyelni arra is, hogy minél kevesebb vegyszert, permetszert vigyünk be a szervezetünkbe az ételeinkkel. Óriási előny a saját zöldség, gyümölcs, illetve ha tudjuk, hogy ki és hogyan termesztette.

Mindezek ellenére talán még megbocsátható, ha néha-néha például egy finom avokádó is a tányérunkra kerül.

Gemüse
Sorten von Getreide
Gabonafélék

Búzalisztből finom és teljes kiőrlésű tönkölylisztet szoktam venni. Sütéskor arra kell figyelni, hogy a sima búzaliszthez képest kevesebb folyadék szükséges hozzá. Aki tehát nem tönkölyliszttel süt, számítson rá, hogy esetleg több folyadékot kell hozzáadnia.

Rizsből köretnek a hosszú szeműt szoktam használni, tejberizsbe a kerek szeműt, de ezeket is ki kell próbálni, van akinek a jázmin rizs a kedvence, másnak a basmati, illetve létezik még barna rizs is, valamint vadrizs. Ez utóbbinak kellemesen diós íze van, de jóval drágább, mint a többi.

A quinoa nagyon divatos lett az utóbbi években, mi is szeretjük és nagyon egészséges is, valamint még egyszerű is az elkészítése. Ebből is létezik többféle. Mivel ez sem a legolcsóbb élelmiszerek közé tartozik, érdemes bespájzolni, ha valamikor jó áron kapható, mert sokáig eláll. (Az Aldiban és a Lidlben szokott lenni időszakosan, de biztosan rá lehet bukkanni máshol is megfizethető áron.)

A kölest én általában csak a vegán túrógombócba szoktam használni, de ebből is lehet sok mást is készíteni.

Zab: szeretem, mert finom és egészséges. Lisztként a süteményekbe is szoktam szórni, pehelyként müzliben találkozhatunk vele gyakran, de szintén csak a fantáziánk szabhat határt a felhasználási módjainak.

A hajdina szintén nagyon egészséges, én is használhatnám gyakrabban, de eddig még nem került a figyelmem középpontjába.

Rozs: keveset szoktam belőle használni. Legutóbbi felfedezésem: vízzel összekeverve tökéletes sampon. Pár evőkanál rozslisztet összekeverünk annyi meleg vízzel, hogy egy enyhén folyós, ragacsos masszák kapjunk, 1-2 órát állni hagyjuk, rákenjük a fejbőrünkre, hajunkra, én picit rajta hagyom, majd alapos öblítés és kész.

Buchweizen.jpg
Tejtermék helyettesítők

Növényi tejek: egyre nagyobb a választék, van zabból, rizsből, mandulából, kókuszból, szójából, mogyoróból és ezek keverékei. Nekem most az Aldis zabtej a kedvencem, tökéletes kávéba is, főzni is, nem túl erőteljes az íze, nincs benne hozzáadott cukor és egyéb állagjavító, vagy aroma. Érdemes elolvasni ezeknek a termékeknek is az összetevőit, én mindig az egyszerűekre szavazok, nem kell ezt túlbonyolítani. Ha például karragén van benne, én biztosan nem veszem meg, mert egy furcsa nyálkás állagot ad neki, amit én nem szeretek.

Házilag is el lehet készíteni viszonylag könnyen ezeket a növényi tejeket, létezik gép is, ami még inkább leegyszerűsíti ennek a folyamatát, de én eddig a kényelmesebb változatot választottam.

Az a tapasztalatom, hogy főzéskor, sütéskor ugyanúgy lehet ezeket a növényi tejeket használni, mint az állatit, tehát a nem vegán recepteket is könnyen át lehet alakítani tejtermékmentessé.

Gesundes Frühstück
Gesundes Frühstück

Növényi joghurt is létezik már sokféle márkájú és ízesítésű. Főzéshez a natúr szójajoghurtot szoktam használni. Bizonyos ételekbe a natúr kókuszjoghurt is illik, de ennek kókusz íze van, így én nem mindenbe szeretem.

Ízesítettből most a barackos Alpro szójajoghurt a kedvencem. Nyáron ha pár órára betesszük a fagyasztóba, kellemes hűsítő desszert lesz belőle.

Tejföl helyettesítőnek nekem a Dr. Oetker Creme Vega vált be. Annak is érdemes megkóstolnia, aki nem akar lemondani az állati eredetű élelmiszerekről, mert szerintem finomabb, mint a tehéntejből készült tejfölök. Állaga sűrűbb, de vízzel olyanra hígítható, amilyenre szeretnénk. Első ránézésre lehet, hogy nagyon kicsinek tűnik a pohárka, amiben árulják, de bőven kitesz annyit, mint egy nagyobb, de hígabb tejföl. És finom! :-)

tejföl.jpg
fagyi.jpg

Tejszín helyett főzéskor sokszor a The Bridge Bio Oat Cuisine krémet használom, zabtejszínnek is lehet nevezni, lencsefőzelékbe tökéletes.

Ugyanez létezik rizsből is, valamint kaphatóak kókuszkrémek is, ezekre is csak azt tudom mondani, hogy ki kell próbálni. A tejszín megnevezés ezeknél félrevezető lehet, mert más ízük van és nem is olyan zsírosak, mint tehéntejből készültek, illetve sokszor sűrűbbek. Vannak már olyan kókuszból készült termékek, amiket fel is lehet verni és így egész jól hasonlítanak a tejszínhabra.

Vegán sajtokból már annyiféle van (parmezán, feta és mozzarella jellegűek is), hogy nem is szeretnék erről túl sokat írni. A jövőben ezekből is egyre több lesz majd, egyre finomabb változatokban. A legtöbben, akik a vegyes étrendről állnak át vegánra, a sajtokat hiányolják a legjobban. Most már ezek helyettesítése is egyre könnyebb, ráadásul magunk is kísérletezhetünk növényi sajtok készítésével, könyvek is jelentek már meg a témában, az interneten is sok recept található. Ha van kedvencetek, írjátok meg, mert ugyan kipróbáltam már egy-két receptet, de az átütő siker még nem jött el. :-)

Capresesalat
Hüvelyesek
hüvelyesek.jpg

Lencse, borsó, bab: vörös, zöld, barna, fekete, válogassatok bátran. Nekem nagy kedvenceim. Készíthetünk főzeléket, levest, salátát, vagy feldobhatjuk velük a köreteket. Finomak, egészségesek, szépek!

Itt:   https://zoldsegekrol.wordpress.com/huvelyesek-reszletesen/

és itt:   http://magyarkonyhaonline.hu/alapanyagok/piros-sarga-zold-fekete-feher

olvashattok még róluk részletesebben.

bottom of page